Święta w pełni, a Wy nie wiecie, co jeszcze możecie postawić na świątecznym stole? My wiemy, kogo zapytać o radę. Wszak któż wie więcej o tradycyjnej polskiej (i nie tylko) kuchni, niż Magda Gessler (58)? Gospodyni „Kuchennych Rewolucji” bardzo chętnie dzieli się swoim doświadczeniem z facebookowymi fanami i ma w zanadrzu kilka naprawdę smakowitych kąsków!

...uwielbiam święta...wszystko pachnie...warto czekać cały rok... już nie mogę się doczekać” – i wszystko jasne! Jeśli Magda Gessler tak bardzo kocha święta, to z całą pewnością nikt lepiej niż ona nie poradzi, co podać naszym świątecznym gościom. I tak jest rzeczywiście: Ze swoimi licznymi fanami na Facebooku restauratorka podzieliła się przepisem na wigilijnego karpia po żydowsku. Do przygotowania go potrzebujemy: 1,5 kilograma karpia, 2 litry wody, ogon, kręgosłup, i głowę najlepiej z dwóch ryb, 4 pajdy chałki i pół litra mleka do namoczenia jej, 30 dag tłuczonych prażonych migdałów, 30 dag białych rodzynek, 4 kieliszki słodkiego wina Malaga, sól, pieprz, 2 duże pory, 4-5 marchewek, seler, 2 pietruszki, 4 cebule, pól kostki masła, 2 jajka i 50 g kaszy mannej.

A oto cenne wskazówki Magdy Gessler: „Oprawiamy karpia, płuczemy, przekrawamy w poprzek na dzwonka szerokości 2 cm. Duże dzwonka odkładamy do nadzienia , mniejsze kawałki – od ogona do głowy – obieramy z ości i wykorzystujemy do przyrządzenia masy rybnej. Przygotowujemy wywar z warzyw i części ryby. Skórę dodajemy do wywaru. Mielimy karpia 3 razy z chałką namoczoną w melku i cebulą. Cebulkę smażymy na maśle i dodajemy do masy razem z żółtkiem. Dodajemy do masy migdały. Rodzynki ugotowane w winie, dodajemy do masy. Dodajemy ubite białka i kaszę manną, aby zagęścić masę. Robimy z masy wałek, zawijamy w pieluszkę tetrową wypraną w zwykłym szarym mydle i wkładamy do garnka z wywarem. Końcówki pieluszki wystają z garnka. Gotujemy… Studzimy, kroimy na porcje”.

Przepis na wigilijnego karpia doskonale sprawdzi się nie tylko w wigilię, lecz również w każdy świąteczny dzień. Jeśli chcecie więcej pomysłów na świąteczne potrawy, nie wahajcie się zwrócić do Magdy Gessler na Facebooku. Ona swoim fanom nigdy nie odmawia. Smacznego!