Wielkanoc to nie tylko jajka, żurek i mazurki. Do tradycyjnych słowiańskich smakołyków, które lądują na świątecznych stołach należy też słodka pascha. Choć niektórzy znają ją jako aromatyczny chleb, najsłynniejsza odmiana paschy to ścięta masa z twarogu, mleka i jajek, wypełniona aż po brzegi bakaliami. Swój przepis na wielkanocną paschę ma również oczywiście najsłynniejsza polska restauratorka. A nim Magda Gessler (58) podzieliła się ze swoimi fanami na Facebooku.

Do przyrządzenia takiego smakołyka potrzeba kilogram pełnotłustego twarogu, usmażoną skórkę pomarańczową, utartą skórkę z dwóch cytryn, 250 gramów rodzynek ugotowanych w rumie lub koniaku (pół szklanki alkoholu, pół szklanki esencji herbacianej), 100 gramów orzechów włoskich, 4 laski wanilii, 250 gramów cukru pudru, tyle samo utartego masła i 10 żółtek. Przygotowania należy rozpocząć już wcześniej – cukier puder i wanilię należy trzymać w słoiku cztery dni przed sporządzeniem paschy. Twaróg należy trzy razy przepuscić przz maszynkę do mięsa, by potem do takiej masy sosać skórkę pomarańczową i pozostałe bakalie. Do utartego masła dodajemy potem nasz cukier waniliowy.

Do masła i wanilii dodajemy 10 żółtek i ucieramy na puch, po czym do takiej masy dodajemy ser z bakaliami. „Ważne, żeby był w tej samej temperaturze co masło, żeby się nie zważył”, radzi Magda Gessler. Co dalej? „Łączymy delikatnie i powoli miesząjac. Wkładamy w pieluchę lub lnianą serwetę. Na to kamień dla obciażenia i do lodówki, gdzie nie ma czosnku i wędlin”. I gotowe, następnego dnia nasza pascha może już wylądować na stole!